Description
Rectifier SCR/Diode 503amp T4/T5 drive
This SCR is only to be used for old D-Frame s (D2,D4). For new D-Frames
it has been replaced with a new improved version.
The part number for the new version is 176F3860.
The new SCR requires new busbars and a retrofit kit is available
containing 3 new SCR´s and new busbars.
Please order this retrofit kit 176F3890 when a SCR replacement is
needed.
More details are found in PN 337.
| Gross weight | 1.766 kg |
| Net weight | 1.703 kg |
| Volume | 2.282 l |
| EAN | 5710107599301 |
| Gross weight | 1.766 kg |
| Net weight | 1.703 kg |
| Volume | 2.282 l |
| EAN | 5710107599301 |
Power Devices
| Power devices | Rectifier SCR |
| Power devices | Rectifier SCR |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | D4 D2 |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T4P250 |
| Frame Size | D4 D2 |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T4P250 |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | D4 D2 |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T4P250 |
| Power Rating | (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| Frame Size | D4 D2 |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T4P250 |
| Power Rating | (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T5N200 T5N250 T2N150 T2N110 |
| RFI Hardware | (H) H-type |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T5N200 T5N250 T2N150 T2N110 |
| RFI Hardware | (H) H-type |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |








Reviews
There are no reviews yet.