Description
IGBT Dual Module 600amp T4/T5 Drive
| Gross weight | 1.17 kg |
| Net weight | 1.17 kg |
| Volume | 4.536 l |
| EAN | 5710107599035 |
| Gross weight | 1.17 kg |
| Net weight | 1.17 kg |
| Volume | 4.536 l |
| EAN | 5710107599035 |
Power Devices
| Power devices | IGBT dual |
| Power devices | IGBT dual |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D2n D7H DB2 D8H DA4 DB4 D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T2N90KH2 T4N560P4 T4N560P6 T4N560P2 T4N200H4 T4N315P6 T4N315P4 T4N560P8 T4N315P2 T2N110H4 T4N315P8 T2N150H4 T2N110H2 T4N200H2 T2N150H2 T4N200N4 T2N90KH4 T4N200N2 |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D2n D7H DB2 D8H DA4 DB4 D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T2N90KH2 T4N560P4 T4N560P6 T4N560P2 T4N200H4 T4N315P6 T4N315P4 T4N560P8 T4N315P2 T2N110H4 T4N315P8 T2N150H4 T2N110H2 T4N200H2 T2N150H2 T4N200N4 T2N90KH4 T4N200N2 |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | D2n D7H DB2 D8H DA4 DB4 D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T2N90KH2 T4N560P4 T4N560P6 T4N560P2 T4N200H4 T4N315P6 T4N315P4 T4N560P8 T4N315P2 T5N200H2 T2N110H4 T4N315P8 T2N110H2 T4N200H2 T4N200N4 T2N90KH4 T4N200N2 |
| Frame Size | D2n D7H DB2 D8H DA4 DB4 D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T2N90KH2 T4N560P4 T4N560P6 T4N560P2 T4N200H4 T4N315P6 T4N315P4 T4N560P8 T4N315P2 T5N200H2 T2N110H4 T4N315P8 T2N110H2 T4N200H2 T4N200N4 T2N90KH4 T4N200N2 |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | D2n D7H Db2 D8H Da4 Db4 D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T2N90KH2 T5N500P2 T5N250P2 T5N500P4 T5N250P4 T5N500P6 T5N250P6 T5N250P8 T5N160N2 T2N75KH2 T5N160N4 T2N150H4 T5N500P8 T5N160H4 T2N150H2 T5N160H2 T2N75KH4 T2N90KH4 |
| Frame Size | D2n D7H Db2 D8H Da4 Db4 D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T2N90KH2 T5N500P2 T5N250P2 T5N500P4 T5N250P4 T5N500P6 T5N250P6 T5N250P8 T5N160N2 T2N75KH2 T5N160N4 T2N150H4 T5N500P8 T5N160H4 T2N150H2 T5N160H2 T2N75KH4 T2N90KH4 |
SPARE PARTS FC 101 SERIES
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP |
| Series | (111) HVAC Basic – Cascade |
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP |
| Series | (111) HVAC Basic – Cascade |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP |
SPARE PARTS FC 360 SERIES
| Power | Normal Overload High Overload |
| Power Size | 200 KW / 300 HP 160 KW / 250 HP |
| Series | (360) 360 |
| Power | Normal Overload High Overload |
| Power Size | 200 KW / 300 HP 160 KW / 250 HP |
| Series | (360) 360 |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D3H |
| /Frame Size | D3H |








Reviews
There are no reviews yet.