Description
IGBT Brake Module 650amp
| Gross weight | 1.15 kg |
| Net weight | 1.15 kg |
| Volume | 4.694 dm3 |
| EAN | 5710107599004 |
| Gross weight | 1.15 kg |
| Net weight | 1.15 kg |
| Volume | 4.694 dm3 |
| EAN | 5710107599004 |
Power Devices
| Power devices | IGBT dual |
| Power devices | IGBT dual |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (R) Regen Terminals (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (T) Safe Stop (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D2n D7H DA2 D8H DB2 DA4 DB4 D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T4N315 T7N200 T4N250 T7N400 T4N200 T7N315 |
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (R) Regen Terminals (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (T) Safe Stop (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D2n D7H DA2 D8H DB2 DA4 DB4 D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T4N315 T7N200 T4N250 T7N400 T4N200 T7N315 |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (R) Regen Terminals (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (T) Safe Stop (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D2n D7H DA2 D8H DB2 DA4 DB4 D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T4N315 T7N200 T4N250 T7N400 T4N200 T7N315 |
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (R) Regen Terminals (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (T) Safe Stop (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D2n D7H DA2 D8H DB2 DA4 DB4 D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T4N315 T7N200 T4N250 T7N400 T4N200 T7N315 |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (R) Regen Terminals (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (T) Safe Stop (U) Brake chopper + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D2n D7H Da2 D8H Db2 Da4 Db4 D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T7N160 T5N200 T7N200 T5N250 T5N160 T7N315 |
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (R) Regen Terminals (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (T) Safe Stop (U) Brake chopper + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D2n D7H Da2 D8H Db2 Da4 Db4 D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T7N160 T5N200 T7N200 T5N250 T5N160 T7N315 |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Brake – Safe Stop | (B) Brake chopper (S) Regen Term + Brake Chopper (D) Safe Stop + Pilz + Brake (U) Brake chop + Safe stop (N) E stop(incl Pliz)+ Brake |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
SPAREPARTS for FC-321
| /Brake – Safe Stop | Brake chopper |
| /Brake – Safe Stop | Brake chopper |








Reviews
There are no reviews yet.