Description
Bus Bar Assembly CAP Bank 400V D2h/D4h
To be used on the following frame sizes
D-frame: Drives produced before week 18, 2018 with production
site ‘H’ indicated by the character preceding the last 3 characters of
the serial number (H188)
| Gross weight | 5.98 kg |
| Net weight | 5.46 kg |
| Volume | 0.041 m3 |
| EAN | 5710107598816 |
| Gross weight | 5.98 kg |
| Net weight | 5.46 kg |
| Volume | 0.041 m3 |
| EAN | 5710107598816 |
Connections
| Connections | Busbar for capacitor bank |
| Connections | Busbar for capacitor bank |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | D2n DA2 D7H DB2 D8H DA4 DB4 D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D2n DA2 D7H DB2 D8H DA4 DB4 D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | D2n DA2 D7H D8H DB2 DA4 DB4 D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D2n DA2 D7H D8H DB2 DA4 DB4 D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | D2n D7H Da2 D8H Db2 Da4 Db4 D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D2n D7H Da2 D8H Db2 Da4 Db4 D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 101 SERIES
| /Frame Size | H14 |
| Series | (111) HVAC Basic – Cascade |
| /Frame Size | H14 |
| Series | (111) HVAC Basic – Cascade |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 360 SERIES
| Frame Size | J9 |
| Series | (360) 360 |
| Frame Size | J9 |
| Series | (360) 360 |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D4H D2H |
| /Frame Size | D4H D2H |








Reviews
There are no reviews yet.