Description
IGBT snubber cap 1250V 1.0uF wide mount
IGBT snubber cap, mounts on brake IGBT modules
| Gross weight | 0.15 kg |
| Net weight | 0.05 kg |
| Volume | 0.819 l |
| EAN | 5710107598441 |
| Gross weight | 0.15 kg |
| Net weight | 0.05 kg |
| Volume | 0.819 l |
| EAN | 5710107598441 |
Capacitors
| Capacitors | Snubber |
| Capacitors | Snubber |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | DA2 D7H DB2 D8H DA4 DB4 E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | DA2 D7H DB2 D8H DA4 DB4 E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | DA2 D7H D8H DB2 DA4 DB4 E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | DA2 D7H D8H DB2 DA4 DB4 E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D7H Da2 D8H Db2 Da4 Db4 E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D7H Da2 D8H Db2 Da4 Db4 E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Frame Size | D7H D8H E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D7H D8H E4H D4H E2H D2H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FOR FREQUENCY CONVERTER
| Current rating | 893 A 1260 A 1120 A 1000 A |
| Mains voltage | 380-500 V AC |
| Product category | Frequency converter,air-cooled |
| Current rating | 893 A 1260 A 1120 A 1000 A |
| Mains voltage | 380-500 V AC |
| Product category | Frequency converter,air-cooled |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D3H D1H D2H |
| /Power Rating | (N132) 132 KW / 200 HP |
| /Voltage | Three phase 575-690 VAC |
| /Frame Size | D3H D1H D2H |
| /Power Rating | (N132) 132 KW / 200 HP |
| /Voltage | Three phase 575-690 VAC |








Reviews
There are no reviews yet.