Description
Bus Bar Assy Capbank Twist 400V D1h/D3h
To be used on the following frame sizes
D-frame: Drives produced during or after week 18, 2018 with production
site ‘H’ indicated by the character preceding the last 3 characters of
the serial number (H188)
| Gross weight | 1.09 kg |
| Net weight | 0.81 kg |
| Volume | 15.542 dm3 |
| Gross weight | 1.09 kg |
| Net weight | 0.81 kg |
| Volume | 15.542 dm3 |
Connections
| Connections | Busbar for capacitor bank |
| Connections | Busbar for capacitor bank |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | D1n D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
| Frame Size | D1n D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | D1n D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
| Frame Size | D1n D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| DrivePro category | Maintenance spare part |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP (N165) 165 KW / 220 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP |
| DrivePro category | Maintenance spare part |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP (N165) 165 KW / 220 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N132) 132 KW / 200 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N132) 132 KW / 200 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N160) 160 KW / 250 HP |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D4H D1H D2H |
| /Mains Option | Mains Disconnect + Fuse |
| /Frame Size | D4H D1H D2H |
| /Mains Option | Mains Disconnect + Fuse |








Reviews
There are no reviews yet.