Description
Bus Bar SCR DC Output large D2h/D4h
Used on the below listed drives built before week 27 of 2012.
FC-302 N200 T5
FC-102 N250 T4
FC-202 N250 T4
For drives of the above listed sizes built after week 27 of 2012 use
176F3378. See Product Note 185 for more information.
| Gross weight | 0.4 kg |
| Net weight | 0.4 kg |
| Volume | 2.287 dm3 |
| EAN | 5710107598885 |
| Gross weight | 0.4 kg |
| Net weight | 0.4 kg |
| Volume | 2.287 dm3 |
| EAN | 5710107598885 |
Connections
| Connections | Busbar Rectifier/SCR |
| Connections | Busbar Rectifier/SCR |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T4N250 T2N150 T7N400 T7N315 |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T4N250 T2N150 T7N400 T7N315 |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T5N250 T4N250 T2N150 T7N400 T7N315 |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T5N250 T4N250 T2N150 T7N400 T7N315 |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T5N200 T5N250 T2N150 T2N110 T7N315 |
| RFI Hardware | (H) H-type |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T7N250 T5N200 T5N250 T2N150 T2N110 T7N315 |
| RFI Hardware | (H) H-type |
SPARE PARTS FC 101 SERIES
| /Frame Size | H14 |
| Series | (111) HVAC Basic – Cascade |
| /Frame Size | H14 |
| Series | (111) HVAC Basic – Cascade |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T4N315 T4N250 T7N400 T7N315 |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T4N315 T4N250 T7N400 T7N315 |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T4N315 T4N250 T7N400 T7N315 |
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Phase+Mains+Power | T4N315 T4N250 T7N400 T7N315 |
SPARE PARTS FC 360 SERIES
| Frame Size | J9 |
| Series | (360) 360 |
| Frame Size | J9 |
| Series | (360) 360 |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D4H D2H |
| /Frame Size | D4H D2H |








Reviews
There are no reviews yet.