Description
Power Card NO 90kW 525-690V
Buy for D-frame drives built before Week 9 (2/27) 2022
| Gross weight | 1.17 kg |
| Net weight | 0.98 kg |
| Volume | 13.774 dm3 |
| EAN | 5710107598502 |
| Gross weight | 1.17 kg |
| Net weight | 0.98 kg |
| Volume | 13.774 dm3 |
| EAN | 5710107598502 |
Printed Circuit Board (PCA)
| Printed Circuit Assemblies | Power card |
| Printed Circuit Assemblies | Power card |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not Coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
| Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not Coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not Coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
| Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not Coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| /Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N75K) 75 KW / 100 HP |
| /Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N75K) 75 KW / 100 HP |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| /Coating PCB | Coated PCB Not coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
| /Coating PCB | Coated PCB Not coated PCB |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not Coated PCB |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
| Coating PCB | (C) Coated PCB (X) Not Coated PCB |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N90K) 90 KW / 125 HP |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D3H D1H |
| /Power Rating | (N55K) 55 KW / 75 HP |
| /Voltage | Three phase 575-690 VAC |
| /Frame Size | D3H D1H |
| /Power Rating | (N55K) 55 KW / 75 HP |
| /Voltage | Three phase 575-690 VAC |








Reviews
There are no reviews yet.