Description
Bus Bar Assembly CAP Bank 690V D1h/D3h
To be used on the following frame sizes
D-frame: Drives produced before week 23, 2018 with production
site ‘H’ indicated by the character preceding the last 3 characters of
the serial number (H238)
| Gross weight | 0.5 kg |
| Net weight | 0.5 kg |
| Volume | 0.128 hl |
| EAN | 5710107598410 |
| Gross weight | 0.5 kg |
| Net weight | 0.5 kg |
| Volume | 0.128 hl |
| EAN | 5710107598410 |
Connections
| Connections | Busbar for capacitor bank |
| Connections | Busbar for capacitor bank |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| DrivePro category | Spare Part |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Frame Size | D5H D6H D3H D1H |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D3H D1H |
| /Mains Option | Mains Disconnect + Fuse |
| /Power Rating | (N55K) 55 KW / 75 HP |
| /Voltage | Three phase 575-690 VAC |
| /Frame Size | D3H D1H |
| /Mains Option | Mains Disconnect + Fuse |
| /Power Rating | (N55K) 55 KW / 75 HP |
| /Voltage | Three phase 575-690 VAC |







Reviews
There are no reviews yet.