Description
Gate Drive Card Rugged NO 110-315kW 400V
| Gross weight | 0.4 kg |
| Net weight | 0.39 kg |
| Volume | 8.081 dm3 |
| Gross weight | 0.4 kg |
| Net weight | 0.39 kg |
| Volume | 8.081 dm3 |
Printed Circuit Board (PCA)
| Printed Circuit Assemblies | Gatedrive card |
| Printed Circuit Assemblies | Gatedrive card |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Coating PCB | Coated PCB + Ruggedised |
| Frame Size | D1n D2n D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N55K T2N160 T4N315 T4N160 T2N75K T4N250 T2N150 T4N132 T4N110 T2N110 T4N200 T2N90K |
| Coating PCB | Coated PCB + Ruggedised |
| Frame Size | D1n D2n D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N55K T2N160 T4N315 T4N160 T2N75K T4N250 T2N150 T4N132 T4N110 T2N110 T4N200 T2N90K |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Coating PCB | Coated PCB + Ruggedised |
| Frame Size | D1n D2n D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N55K T2N160 T5N200 T5N132 T5N110 T4N160 T5N250 T2N75K T4N250 T2N150 T5N315 T4N315 T5N160 T4N132 T4N110 T2N110 T4N200 T2N90K |
| Coating PCB | Coated PCB + Ruggedised |
| Frame Size | D1n D2n D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N55K T2N160 T5N200 T5N132 T5N110 T4N160 T5N250 T2N75K T4N250 T2N150 T5N315 T4N315 T5N160 T4N132 T4N110 T2N110 T4N200 T2N90K |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| /Coating PCB | (R)Coated PCB 3C3 + Ruggedised |
| Frame Size | D1n D2n D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N55K T2N45K T5N90K T5N200 T5N110 T5N132 T2N75K T5N250 T2N150 T5N160 T2N110 T2N90K |
| /Coating PCB | (R)Coated PCB 3C3 + Ruggedised |
| Frame Size | D1n D2n D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N55K T2N45K T5N90K T5N200 T5N110 T5N132 T2N75K T5N250 T2N150 T5N160 T2N110 T2N90K |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| /Coating PCB | Coated PCB 3C3 + Ruggedised |
| DrivePro category | Maintenance spare part Suitcase spare part Recommended spare part Self-service spare part Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| /Coating PCB | Coated PCB 3C3 + Ruggedised |
| DrivePro category | Maintenance spare part Suitcase spare part Recommended spare part Self-service spare part Spare Part |
| Frame Size | D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
SPARE PARTS FC 322 SERIES
| Coating PCB | Coated PCB 3C3 + Ruggedised |
| Frame Size | D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| Coating PCB | Coated PCB 3C3 + Ruggedised |
| Frame Size | D7H D8H D5H D6H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N200) 200 KW / 300 HP (N110) 110 KW / 150 HP (N132) 132 KW / 200 HP (N160) 160 KW / 250 HP (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
SPAREPARTS for FC-321
| /Frame Size | D3H D4H D1H D2H |
| /Power Rating | (N132) 132 KW / 200 HP |
| /Frame Size | D3H D4H D1H D2H |
| /Power Rating | (N132) 132 KW / 200 HP |








Reviews
There are no reviews yet.