Description
FUSE 1000A 700V SQUARE BODY
Special note regarding following powersizes built after week 43, 2018:
FC-102 / FC-202 / FC-103: N355T4 and N400T4
FC-302: N315T5 and N355T5
Drives that meet this criteria should use 176F3858. Drives built before
should use 176F6639.
| Gross weight | 0.8 kg |
| Net weight | 0.7 kg |
| Volume | 2.052 l |
| EAN | 5715253145259 |
| Gross weight | 0.8 kg |
| Net weight | 0.7 kg |
| Volume | 2.052 l |
| EAN | 5715253145259 |
Electro Mechanics
| Electro Mechanics | Fast acting fuse |
| Electro Mechanics | Fast acting fuse |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Self-service spare part Spare Part |
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N400) 400 KW / 550 HP |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Self-service spare part Spare Part |
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N400) 400 KW / 550 HP |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N400) 400 KW / 550 HP |
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N400) 400 KW / 550 HP |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N400) 400 KW / 550 HP |
| Frame Size | E3H E1H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N400) 400 KW / 550 HP |
SPARE PARTS FOR FREQUENCY CONVERTER
| Current rating | 658 A 736 A |
| Product category | Frequency converter,air-cooled |
| Current rating | 658 A 736 A |
| Product category | Frequency converter,air-cooled |







Reviews
There are no reviews yet.