Description
Rectifier SCR/Diode 320A 1600V
Please refer to Product Note 337 before ordering to ensure correct parts
are ordered.
| Gross weight | 2 g |
| Net weight | 2 g |
| Volume | 2.256 dm3 |
| Gross weight | 2 g |
| Net weight | 2 g |
| Volume | 2.256 dm3 |
Power Devices
| Power devices | Rectifier SCR |
| Power devices | Rectifier SCR |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | D2n D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N110 T4N200 T2N90K |
| Frame Size | D2n D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N110 T4N200 T2N90K |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T5N200 T2N110 T4N200 T2N90K |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T5N200 T2N110 T4N200 T2N90K |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | D2n D7H D8H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N75K T5N160 T2N90K |
| Frame Size | D2n D7H D8H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N75K T5N160 T2N90K |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T4P250L2 T4P250N4 T4N250H4 T4P250N2 T4N250H2 T4P250H2 T4P250L4 T4N200H4 T4P250H6 T4N200H2 T4P250H4 |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power+RFI | T4P250L2 T4P250N4 T4N250H4 T4P250N2 T4N250H2 T4P250H2 T4P250L4 T4N200H4 T4P250H6 T4N200H2 T4P250H4 |
SPARE PARTS FC 360 SERIES
| Frame Size | J8 |
| Series | (360) 360 |
| Frame Size | J8 |
| Series | (360) 360 |








Reviews
There are no reviews yet.