Description
Rectifier SCR/Diode 586A 1600V
Rectifier SCR/Diode 586A 1600V
| Gross weight | 0.123 kg |
| Net weight | 0.123 kg |
| Volume | 2.256 dm3 |
| Gross weight | 0.123 kg |
| Net weight | 0.123 kg |
| Volume | 2.256 dm3 |
Power Devices
| Power devices | Rectifier SCR |
| Power devices | Rectifier SCR |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | D2n D7H D8H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T4N250 T2N150 |
| Frame Size | D2n D7H D8H D3H D4H D1H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T4N250 T2N150 |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | D2n D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T5N250 T4N250 T2N150 T5N315 |
| Frame Size | D2n D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (2) 200 – 240 VAC (4) 380 – 480 VAC (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T2N160 T4N315 T5N250 T4N250 T2N150 T5N315 |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | D2n D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T5N200 T5N250 T2N150 T2N110 |
| Frame Size | D2n D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Phase+Mains+Power | T5N200 T5N250 T2N150 T2N110 |
SPARE PARTS FC 103 SERIES
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| Frame Size | D7H D8H D4H D2H |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N250) 250 KW / 350 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
SPARE PARTS FC 360 SERIES
| Frame Size | J9 |
| Series | (360) 360 |
| Frame Size | J9 |
| Series | (360) 360 |
SPARE PARTS FC 361 SERIES
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |








Reviews
There are no reviews yet.