Description
Power Card NO 250kW 525-690V
| Gross weight | 1.14 kg |
| Net weight | 0.8 kg |
| Volume | 14.456 dm3 |
| Gross weight | 1.14 kg |
| Net weight | 0.8 kg |
| Volume | 14.456 dm3 |
Printed Circuit Board (PCA)
| Printed Circuit Assemblies | Power card |
| Printed Circuit Assemblies | Power card |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N400) 400 KW / 550 HP (N450) 450 KW / 600 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A2 |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N400) 400 KW / 550 HP (N450) 450 KW / 600 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A2 |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N400) 400 KW / 550 HP (N450) 450 KW / 600 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A2 |
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N400) 400 KW / 550 HP (N450) 450 KW / 600 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A2 |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| Frame Size | Db2 Da4 Db4 |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N630) 630 KW / 900 HP (N355) 355 KW / 500 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A2 |
| Frame Size | Db2 Da4 Db4 |
| Mains Voltage | (7) 525 – 690 VAC * |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N630) 630 KW / 900 HP (N355) 355 KW / 500 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A2 |







Reviews
There are no reviews yet.