Description
DC fuse,250A,700V,NO 250KW,380-500V
| Gross weight | 1.62 kg |
| Net weight | 1.62 kg |
| Volume | 2.287 dm3 |
| Gross weight | 1.62 kg |
| Net weight | 1.62 kg |
| Volume | 2.287 dm3 |
Electro Mechanics
| Electro Mechanics | Fast acting fuse |
| Electro Mechanics | Fast acting fuse |
SPARE PARTS FC 100 SERIES
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N630) 630 KW / 900 HP (N400) 400 KW / 550 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 6 Pulse + A1 Parallel 12 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A1 |
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N630) 630 KW / 900 HP (N400) 400 KW / 550 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 6 Pulse + A1 Parallel 12 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A1 |
SPARE PARTS FC 200 SERIES
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N630) 630 KW / 900 HP (N400) 400 KW / 550 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 6 Pulse + A1 Parallel 12 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A1 |
| Frame Size | DB2 DA4 DB4 |
| Mains Voltage | (4) 380 – 480 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N630) 630 KW / 900 HP (N400) 400 KW / 550 HP (N710) 710 KW / 1000 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 6 Pulse + A1 Parallel 12 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A1 |
SPARE PARTS FC 300 SERIES
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | Db2 Da4 Db4 |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N630) 630 KW / 900 HP (N560) 560 KW / 750 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 6 Pulse + A1 Parallel 12 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A1 |
| DrivePro category | Suitcase spare part Recommended spare part Spare Part |
| Frame Size | Db2 Da4 Db4 |
| Mains Voltage | (5) 380 – 500 VAC |
| Phase | (T) Three phase |
| Power Rating | (N355) 355 KW / 500 HP (N630) 630 KW / 900 HP (N560) 560 KW / 750 HP (N315) 315 KW / 450 HP |
| RFI Filter | Parallel 6 Pulse + A2 Parallel 6 Pulse + A1 Parallel 12 Pulse + A2 Parallel 12 Pulse + A1 |







Reviews
There are no reviews yet.